Bądź dobrym mówcą

1. Zbadaj swój temat. Dobry mówca trzyma się tego, co już wie. Świetny mówca próbuje swoją wiedzę poszerzać.

2. Skupienie. Ułatw swojej publiczności skupienie. Historie, humor czy inne „dodatki” sprawią, że dużo łatwiej będzie się skupić.

3. Organizuj swoje pomysły w logiczny sposób. Dobrze zorganizowana prezentacja będzie zapamiętana przez słuchaczy przy minimalnym wysiłku z ich strony.

4. Stosuj cytaty, fakty i statystyki. Nie używaj ich tylko po to, by używać. Dobieraj je odpowiednio tak, by wspierały Twoje pomysły.

5. Opanuj metafory. Metafory poszerzają zrozumienie zagadnienia w sposób, w jaki zwykłe słowa tego nie potrafią.

6. Opowiedz historię. Wszyscy lubią historie, informacje ubrane w opowieść są dużo łatwiejsze do zapamiętania.

7. Zacznij mocno i mocniej skończ. Trzon prezentacji również powinien być dopracowany, ale widownia zapamięta przede wszystkim początek i koniec.

8. Nie zapominaj o humorze. Wiedza, kiedy używać humoru jest kluczowa

9. Modyfikuj tempo, ton i natężenie głosu. Monotonna prezentacja działa jak przejazd paznokci po tablicy.

10. Wspomagaj słowa gestami. Gesty powinny wzmacniać słowa w sposób zharmonizowany.

11. Używaj trójwymiarowej przestrzeni. Przykuwanie się do utartych schematów ogranicza energię i pasję, jaką mógłbyś z siebie wykrzesać. Odłóż notatki, nie bój się improwizować.

12. Wspomagaj słowa pomocami wizualnymi. Informacja powinna być zawarta w słowach. Pamiętaj, żeby wizualizacjami tylko wspomagać słowa.

13. Analizuj widownię. Mów o rzeczach, które chcą albo powinni usłyszeć.

14. Szukaj kontaktu z widownią. Kontakt wzrokowy to tylko pierwszy krok. Twoim celem powinno być uczucie wśród widowni: „On/ona jest taki sam jak ja!”. Im szybciej tym lepiej.

15. Nie bój się interakcji z widownią. Zadawaj pytania i uwzględniaj odpowiedzi. Szukaj ochotników. Spraw, by Twoja prezentacja była dialogiem.

16. Uwzględnij czas na pytania i odpowiedzi. Używaj ich by wzmocnić wrażenie, że w danej dziedzinie jesteś ekspertem – nie tylko mówcą.

17. Prowadź dyskusję. Nie zawsze jest to możliwe, ale naucz się, jak w dogodnych sytuacjach moderować dyskusję.

18. Przestrzegaj limitów czasowych. Może masz 2 minuty, może 45. Tak czy inaczej dostosuj swoją prezentację tak, by pasowała do limitu czasowego i szanuj czas swojej widowni nie wykraczając poza ustalone granice.

19. Nie zapominaj o wprowadzeniu. Zadbaj o kontekst i pamiętaj, że widownia będzie tam bez znaczenia czy wprowadzenie jest dla Ciebie czy dla kogoś innego.

20. Staraj się pokazać pewność siebie i opanowanie. Te cechy są często trudne do opanowania dla mówcy, ale łatwo wyczuwalne dla widowni.

21. Nie panikuj przy niespodziewanych trudnościach. Może zgasną światła. Zepsuje się projektor. Miej plan na każdą sytuację.

22. Bądź zwięzły, gdy improwizujesz. Improwizacja pozostawia ważne wrażenie. Umiejętność improwizacji pokazuje widowni, że jesteś ekspertem w swojej dziedzinie, a nie tylko czytasz slajdy.

23. Szukaj informacji zwrotnej. Zrozum, że żaden mówca i żadna prezentacja nie jest doskonała. Szukaj sposobów, by pracować nad sobą i zrozum, że najlepszym sposobem rozwoju jest zbieranie informacji zwrotnej od jak największej liczby osób.

24. Oglądaj innych mówców. Szukaj zalet ale też wad w wystąpieniach innych osób.

25. Zachowuj się i mów w sposób etyczny. Jako że powszechny jest strach przed wystąpieniami publicznymi musisz zrozumieć, jak duży wpływ masz na słuchaczy. Używaj swojej pozycji odpowiedzialnie.

Related posts: