Jak “szlifować” przywództwo

Cechy lidera mogą zostać nabyte, oszlifowane i doprowadzone do perfekcji poprzez korzystanie z pewnych narzędzi.
Spójrzmy na narzędzia, które pozwolą rozwinąć ten talent:

Inteligencja emocjonalna. Wielcy przywódcy znają pojęcie empatii, mają też umiejętność czytania ludzi (czasami podświadomą, często nieokreśloną). Potrafią odkryć ich potrzeby i pragnienia. Pozwala im to na przemawianie do tych potrzeb i jeśli to możliwe spełnienie ich. Kiedy ludzie czują się zrozumiani odpowiadają w sposób pozytywny i tworzy się więź.

Ciągła nauka. Pokaż mi kogoś kto wie wszystko, a ja pokażę kogoś kto nie ma pojęcia o człowieczeństwie. Ciekawość i nienasycone pragnienie aby się doskonalić jest cechą świetnego przywódcy. Rzadko są oni zadowoleni z obecnego stanu i chętnie przyjmują nową wiedzę oraz inne punkty widzenia (nawet jeśli są wyzywające). Wszystko sprowadza się do inwestowania w samego siebie.

Rozpatruj w szerszym kontekście. Wielcy przywódcy podchodzą do każdego wyzwania ze świeżym spojrzeniem. Wiedzą, że stare rozwiązania mogą nie sprawdzić się w nowej sytuacji. Zanim zaczniesz działać, upewnij się, że rozumiesz specyfikę danej sytuacji i dopasowujesz swoje działania do niej.

Odpuść. Zbyt wiele osób myśli, że w przywództwie chodzi o kontrolę. W rzeczywistości, wielcy liderzy inspirują, a następnie schodzą z drogi. Wiedzą, że utalentowani ludzie nie potrzebują stojących nad nimi menedżerów. W przywództwie chodzi o wpływanie, przewodnictwo i wsparcie, a nie o kontrolę. Szukaj sposobów na wykonanie swojej pracy, a następnie zejście z drogi, tak aby twoi podwładni mogli wykonywać swoją pracę.

Szczerość. Nie było tygodnia, w którym nie można było usłyszeć o tak zwanych „liderach”, którzy stracili wiarygodność, ponieważ byli nieuczciwi. Często dzieje się tak pod presją, kiedy próbują dorównać innym i wywodzi się ze strachu przed brakiem akceptacji swojej osoby. Żyjemy obecnie w czasach niezwykłej przejrzystości, co jest dostatecznym powodem do bycia szczerym wobec samego siebie. Twoja misja zostanie odkryta, twoje motywy zostaną pokazane przez twoje zachowanie. Co więcej, to właśnie twoja szczerość będzie dawała przykład i dźwignie twoją firmę na szczyt. Jeśli zdobędziesz reputację osoby uczciwej, będzie ci dużo łatwiej przekazać złe wieści i stawić czoła wyzwaniom. Zadaj więc sobie pytanie: Czy inspirujesz ludzi z głębi serca?

Życzliwość i szacunek. Życzliwi przywódcy (ludzie) nie kończą ostatni. Zamiast tego zawsze dobiegają pierwsi do mety. Ignorancja i arogancja są zabójcami przywódców. Są również oznaką niepewności. Traktowanie wszystkich z szacunkiem jest absolutną koniecznością dla dobrego przywódcy. A życzliwość jest darem, zarówno dla pracowników jak i samego siebie. Oczywiście, istnieją ludzie, którzy swoim zachowaniem udowodnią, że nie zasługują na szacunek i z nimi trzeba sobie poradzić. Ale dużo łatwiej będzie sobie z nimi poradzić, jeśli będziesz miał opinię życzliwego, szczerego człowieka, który traktuje ludzi z szacunkiem.

Współpraca. Praca i kariera ludzi jest integralną częścią ich życia. Jeśli twoja firma sprawi, że poczują się w niej jak partnerzy, to osiągną oni dużo lepsze rezultaty. Mam tu na myśli komunikację strategii firmy, celów oraz wyzwań jakie przed nimi stoją. Tworzy to uczucie zaangażowania i jest oznaką szacunku. Ludzie nie będą niemile zaskoczeni przez wpadki, jeśli będą na bieżąco z polityką firmy.

Bądź partnerem dla swoich pracowników. Jak wcześniej wspomniałam, kariera jest ważną częścią ich życia. Wydaje się to oczywiste, ale przywódcy powinni zawsze zdawać sobie z tego sprawę. Dowiedz się, jakie cele przyświecają twoim pracownikom, a następnie zrób wszystko, aby mogli je osiągnąć. Nawet jeśli znaczy to, że opuszczą twoją organizację. Zyskasz szczęśliwych, produktywnych pracowników, którzy będą pracować z pasją i zaangażowaniem i rozsławią dobre imię twojej firmy.
Przywództwo jest zarówno sztuką jak i nauką. Powyższe narzędzia są wytycznymi, nie sztywnymi regułami. Wszyscy muszą rozwinąć swój własny styl przywództwa. Użyj powyższych wytycznych i uczyń z nich część twojego codziennego zachowania podczas twoich prób dotarcia do ludzi na emocjonalnym poziomie. Bądź ludzki. To ma znaczenie.

Źródło: Forbes magazine http://www.forbes.com/sites/meghanbiro/2013/12/15/leadership-is-about-emotion/ (dostęp 26.05.2014 godz. 12.00) autor: Meghan M. Biro

Related posts: